Misijné prázdniny Slovákov v Rumunsku

Slovenskí študenti zo spoločenstva Christoforus pod záštitou košického UPC každoročne prichádzajú na dva týždne do rumunských dediniek ku Slovákom, slúžiť ľuďom a ohlasovať Božie Slovo. Na takúto misiu sa vybrali aj dobrovoľníčky Veronika a Mirka.

„Naše misijné prázdniny sa začali vďaka spolupráci so sestrami Kongregácie dcér sv. Františka Assiského. Tento rok sme okrem misií v dedinkách Tipar, Sintea Mica, Madaras a Budín prvýkrát prišli na 2 týždne pomáhať aj sestrám pri starostlivosti o chorých v Hospici Božieho milosrdenstva v Temešvári.

Už v prvý deň sme zažili veľmi láskavé prijatie. Spoločne trávime čas na svätých omšiach, modlitbách či pri stolovaní a môžeme spoznávať život v komunite, o ktorom sme doteraz vedeli len veľmi málo.
Počas dňa vypomáhame v hospici so žehlením, umývaním okien, alebo skrášľovaním záhrady. Okrem toho sa venujeme aj pacientom. Podľa potreby pomáhame s rannou hygienou, kŕmením, polohovaním. Pacientov vždy poteší aj keď im prídeme zahrať a zaspievať alebo ich vezmeme na vychádzku do záhrady.

Čas, ktorý tu trávime je veľmi požehnaný a výnimočný. Služba v hospici je naozaj náročná a to nie len fyzicky. No aj napriek tomu sme ostali zaskočené vzťahom sestier, personálu a pacientov. Pacientom sa tu dostáva toľko lásky a starostlivosti, že aj napriek ťažkým chorobám sú schopní sami veľa lásky rozdať.

Sestry sú nám teda vo svojej službe aj v živote veľkým vzorom a sme naozaj vďačné, že misijné prázdniny trávime práve tu.“

Dobrovoľníčky Veronika a Mirka 🙂